هر آنچه که باید در مورد برداشتن خال بدانید

برداشتن خال

هر آنچه که باید در مورد برداشتن خال بدانید

برداشتن خال

چرا خال ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد؟

خال ها رشد معمولی پوست هستند. احتمالاً بیش از یک مورد روی صورت و بدن خود دارید. به گفته آکادمی پوست آمریکا، اکثر مردم در جایی روی پوست خود 10 تا 40 خال دارند.

بیشتر خال ها بی ضرر هستند و جای نگرانی نیست. مگر اینکه خال سرطانی باشد، نیازی به برداشتن آن ندارید مگر اینکه شما را آزار دهد. اما اگر تأثیر آن بر ظاهر شما را دوست ندارید، یا اگر در اثر مالش به لباس شما تحریک می شود، برداشتن خال همچنان یک گزینه است.

چگونه بفهمم خال سرطانی است؟

بهترین راه برای تشخیص سرطانی بودن خال، مراجعه به متخصص پوست برای غربالگری سالانه سرطان پوست است. اگر سابقه سرطان پوست دارید، متخصص پوست ممکن است غربالگری را بیشتر توصیه کند.

در همین حال، در صورت مشاهده خال هایی که موارد زیر را مشاهده کردید، باید با متخصص پوست خود معاینه شوید:

نامتقارن هستند.
دارای مرزهای نامنظم.
از نظر رنگ یکنواخت نیستند.
قطری بزرگتر از پاک کن مداد دارند.
در حال تکامل یا تغییر در اندازه، شکل یا رنگ هستند.
اینها به عنوان ABCDE چک های خال شناخته می شوند.

این نوع خال ها باید توسط یک متخصص پوست ارزیابی شوند، و سپس می تواند تصمیم بگیرد که آیا آنها باید برای سرطان پوست آزمایش شوند یا خیر.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی  برداشتن خال نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

برداشتن خال
برداشتن خال

چگونه انجام می شود؟

یک متخصص پوست معمولاً می تواند خال را در طی یک بازدید معمولی از مطب بردارد. گاهی اوقات یک ویزیت بعدی برای تکمیل برداشتن خال ضروری است.

دو نوع اصلی از روش های جراحی برای برداشتن خال استفاده می شود:

انجماد. در این روش از مقدار کمی نیتروژن مایع برای برداشتن خال غیرسرطانی استفاده می شود.
سوزش. در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن لایه های بالایی یک خال غیر سرطانی استفاده می شود. ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد تا برداشتن خال کامل شود.
اصلاح. این روش شامل استفاده از تیغه جراحی برای تراشیدن خال از سطح پوست است.
برداشتن. این روش عمیق‌تر از اصلاح است تا کل خال را از بین ببرد و پوست را دوباره بخیه بزند. این نوع برداشتن معمولاً اگر خال سرطانی باشد استفاده می شود.
در صورت لزوم، متخصص پوست شما می تواند خال برداشته شده را از نظر سرطان پوست ارزیابی کند.

آیا راه های موثری برای از بین بردن خال در خانه وجود دارد؟

تعدادی از وب سایت ها نکاتی را برای برداشتن خال در خانه ارائه می دهند. کارایی این روش ها ثابت نشده است و برخی ممکن است خطرناک باشند. قبل از اینکه هر گونه درمان خانگی برای برداشتن خال را امتحان کنید، باید با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

برخی از این روش های اثبات نشده عبارتند از:

سوزاندن خال با سرکه سیب.
سیر را به خال بچسبانید تا آن را از داخل بشکنید.
استفاده از ید روی خال برای از بین بردن سلول های داخل.
بریدن خال با قیچی یا تیغ.

سایر درمان‌های خانگی که ادعا می‌کنند خال‌ها را از بین می‌برند عبارتند از:

مخلوطی از جوش شیرین و روغن کرچک
پوست موز
روغن کندر
روغن درخت چای
آب اکسیژنه
آلوئه ورا
روغن بذر کتان

داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین نیز کرم های رفع خال را می فروشند. برای استفاده از این کرم ها ابتدا قسمت بالایی خال را می خراشید. سپس کرم را به خال می‌مالید. این محصولات ادعا می کنند که ظرف یک روز پس از استفاده از کرم، پوسته ایجاد می شود. وقتی دلمه می افتد، خال با آن همراه می شود.

گفته می شود، هرگز نباید خال را در خانه بردارید. برداشتن خال باید توسط یک متخصص پزشکی مانند یک متخصص پوست انجام شود، که می تواند آن را برای بررسی سرطان به آزمایشگاه بفرستد.

برداشتن خال
برداشتن خال

پیشنهاد مطالعه: الکتروکوتر ضایعات پوستی


جایگزین های امن تر

یک راه مطمئن‌تر برای پنهان کردن خال‌ها، اگر نسبت به آن‌ها آگاه هستید، پوشاندن آن‌ها با آرایش است. اگر موهای شما از خال روییده است، قیچی کردن یا کندن آن برای شما بی خطر است.

چرا حذف خانه مضر است

روش های حذف خال خانگی بسیار آسان و راحت به نظر می رسند. ممکن است وسوسه شوید که یکی از این تکنیک ها را امتحان کنید تا از مراجعه به مطب متخصص پوست خود اجتناب کنید. با این حال، شواهدی وجود ندارد که درمان‌های خانگی برای برداشتن خال مؤثر باشد و برخی از آنها می‌توانند خطرناک باشند.

چند مطالعه منبع معتبر در مورد عوارض جانبی کرم‌های رفع خال موجود در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین گزارش کرده‌اند. این کرم ها می توانند باعث ایجاد اسکارهای ضخیم در ناحیه خال شوند.

برداشتن خال ها با بریدن آنها با یک جسم تیز مانند قیچی یا تیغ نیز خطراتی را به همراه دارد. قطع هر گونه رشد خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می کنید به درستی ضد عفونی نشده باشد. شما همچنین می توانید یک اسکار دائمی در جایی که خال وجود داشت ایجاد کنید.

خطر دیگر برداشتن خال توسط خودتان این است که نمی توانید تشخیص دهید که آیا خال سرطانی است یا خیر. خال ممکن است ملانوم باشد. اگر متخصص پوست این خال را آزمایش نکنید و سرطانی است، ممکن است در سراسر بدن شما پخش شود و زندگی شما را تهدید کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر می خواهید خال را که شما را آزار می دهد بردارید، به متخصص پوست مراجعه کنید. و در صورت تغییر خال که می تواند نشانه سرطان پوست باشد، حتماً معاینه خود را تعیین کنید. پزشک می‌تواند یک بیوپسی انجام دهد، که عبارت است از برداشتن یک قطعه کوچک از خال برای آزمایش زیر میکروسکوپ برای بررسی سرطانی بودن آن.

نتیجه چیست؟

اگر خال دارید که تغییر نمی کند و شما را آزار نمی دهد، بهترین کار این است که آن را به حال خود رها کنید. اما اگر روشی را دوست ندارید که خال روی ظاهر شما تأثیر بگذارد یا اگر لباس شما آن را تحریک می کند، به متخصص پوست مراجعه کنید تا آن را با خیال راحت از بین ببرد.

همچنین در صورت تغییر رنگ، اندازه یا شکل خال یا پوسته شدن آن، حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید. اینها می توانند نشانه های سرطان پوست باشند. بررسی و برداشتن یک خال بالقوه سرطانی می تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی باران ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت کنید و همچنین از قیمت ها مطلع شوید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.