داروهای کاهش وزن با نسخه چه چیزهایی هستند و آیا موثر اند؟

تاثیر داروهای کاهش وزن

داروهای کاهش وزن با نسخه چه چیزهایی هستند و آیا موثر اند؟

تاثیر داروهای کاهش وزن

چه کسی کاندید داروهای کاهش وزن است؟

اگر نتوانسته‌اید از طریق رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنید و یکی از موارد زیر را دارید، پزشک ممکن است یک داروی کاهش وزن برای شما در نظر بگیرد:

شاخص توده بدنی (BMI) شما بیشتر از 30 است.
BMI شما بیشتر از 27 است و یک مشکل پزشکی جدی مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون بالا دارید.
قبل از انتخاب دارویی برای شما، پزشک سابقه و چالش های سلامتی شما را در نظر می گیرد. سپس پزشک در مورد مزایا و معایب داروهای کاهش وزن با نسخه با شما صحبت خواهد کرد.

 

کلینیک تخصصی لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان می باشد.

 

توجه به این نکته مهم است که داروهای کاهش وزن برای همه مناسب نیستند. برای مثال، اگر قصد بارداری دارید، باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، نباید از داروهای کاهش وزن با نسخه استفاده کنید.

داروهای کاهش وزن چقدر خوب کار می کنند؟

داروهای کاهش وزن تجویزی تایید شده برای استفاده طولانی مدت (بیش از 12 هفته) در مقایسه با دارونما کاهش وزن قابل توجهی را ایجاد می کنند. ترکیبی از داروهای کاهش وزن و تغییرات سبک زندگی باعث کاهش وزن بیشتر نسبت به تغییرات سبک زندگی به تنهایی می شود.

در طول یک سال، این می تواند به معنای کاهش وزن 3 تا 7 درصد از کل وزن بدن بیش از میزانی باشد که تنها با تغییر سبک زندگی به دست می آید. ممکن است مقدار کمی به نظر برسد. اما کاهش مداوم وزن بین 5 تا 10 درصد می تواند مزایای سلامتی مهمی مانند کاهش فشار خون، قند خون و سطح تری گلیسیرید داشته باشد.

تاثیر داروهای کاهش وزن
تاثیر داروهای کاهش وزن

 

آنچه باید در مورد داروهای کاهش وزن بدانید:

عوارض جانبی خفیف مانند حالت تهوع، یبوست یا اسهال شایع هستند. ممکن است با گذشت زمان کاهش پیدا کنند. به ندرت، عوارض جانبی جدی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل، مهم است که به طور کامل گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

داروهای کاهش وزن ممکن است گران باشند و همیشه توسط بیمه پرداخت نمی شوند. از شرکت بیمه خود در مورد پوشش سوال کنید.

بسیاری از افراد با قطع مصرف داروهای کاهش وزن، مقداری از وزنی را که از دست داده بودند، به دست می آورند. با این حال، اتخاذ عادات سبک زندگی سالم ممکن است به محدود کردن افزایش وزن کمک کند. تاثیر داروهای کاهش وزن

درمان دارویی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مصرف داروی کاهش وزن بستگی به این دارد که آیا این دارو به کاهش وزن شما کمک می کند. اگر به اندازه کافی وزن کم کرده اید تا سلامت خود را بهبود ببخشید و عوارض جانبی جدی نداشته اید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که دارو را به طور نامحدود مصرف کنید.

اگر پس از سه تا شش ماه با دوز کامل دارو، حداقل 5 درصد از وزن بدن خود را از دست نداده اید، احتمالاً پزشک درمان شما را تغییر خواهد داد و ممکن است شما را به داروی کاهش وزن دیگری سوق دهد.

کاهش وزن

چه داروهایی برای کاهش وزن تایید شده اند؟

چهار داروی کاهش وزن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده طولانی مدت تایید شده است:

بوپروپیون-نالترکسون (Contrave)
لیراگلوتاید (Saxenda)
Orlistat (Xenical)
فنترمین توپیرامات (Qsymia)
اکثر داروهای کاهش وزن تجویزی با کاهش اشتها یا افزایش احساس سیری عمل می کنند. برخی هر دو را انجام می دهند. استثنا اورلیستات است. با تداخل در جذب چربی عمل می کند.

بوپروپیون-نالترکسون

بوپروپیون-نالترکسون یک داروی ترکیبی است. نالترکسون برای درمان وابستگی به الکل و مواد افیونی استفاده می شود. بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی و کمک کننده برای ترک سیگار است. مانند همه داروهای ضد افسردگی، بوپروپیون هشداری در مورد خطر خودکشی دارد. بوپروپیون-نالترکسون می تواند فشار خون را افزایش دهد و نظارت در شروع درمان ضروری است. عوارض جانبی شایع عبارتند از حالت تهوع، سردرد و یبوست.

لیراگلوتاید

لیراگلوتاید همچنین برای مدیریت دیابت استفاده می شود. برخلاف سایر داروهای کاهش وزن، لیراگلوتاید به صورت تزریقی تجویز می شود. حالت تهوع یک شکایت رایج است. استفراغ ممکن است استفاده از آن را محدود کند. تاثیر داروهای کاهش وزن

اورلیستات

Orlistat همچنین به شکل کم قدرت بدون نسخه (Alli) در دسترس است. اورلیستات می تواند عوارض جانبی مزاحم گوارشی مانند نفخ و مدفوع شل ایجاد کند. هنگام مصرف این دارو باید از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید. موارد نادری از آسیب جدی کبدی با اورلیستات گزارش شده است. با این حال، هیچ رابطه علت و معلولی ایجاد نشده است.

تاثیر داروهای کاهش وزن
تاثیر داروهای کاهش وزن
فنترمین-توپیرامات

فنترمین-توپیرامات ترکیبی از یک داروی کاهش وزن (فنترمین) و یک ضد تشنج (توپیرامات) است. فنترمین پتانسیل سوء استفاده را دارد زیرا مانند یک آمفتامین عمل می کند. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از افزایش ضربان قلب و فشار خون، بی خوابی، یبوست و عصبی شدن. توپیرامات خطر نقایص مادرزادی را افزایش می دهد.

فن ترمین به خودی خود (Adipex-P، Lomaira) نیز برای کاهش وزن استفاده می شود. این یکی از چهار داروی مشابه کاهش وزن است که برای استفاده کوتاه مدت (کمتر از 12 هفته) تایید شده است. سایر داروهای این گروه به طور گسترده تجویز نمی شوند. تاثیر داروهای کاهش وزن

کلینیک تخصصی پوست و مو باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان می باشد که به بهترین دستگاه های زیبایی سازی مجهز است.

نتیجه چیست؟

داروهای کاهش وزن پاسخ آسانی برای کاهش وزن نیستند. اما ممکن است به شما در ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی برای کاهش وزن و بهبود سلامت کمک کنند.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.