علائم و علل آکنه چیست؟

حذف چربی باکال

علائم و علل آکنه چیست؟

درمان جای جوش

اگر چندین هفته محصولات آکنه بدون نسخه (بدون نسخه) را امتحان کرده اید و کمکی نکرده اند، از پزشک خود در مورد داروهای قوی با نسخه بپرسید. متخصص پوست می تواند به شما کمک کند:

آکنه خود را کنترل کنید.
از ایجاد اسکار یا آسیب های دیگر به پوست خود اجتناب کنید.
اسکارها را کمتر به چشم بیاورید.

داروهای آکنه با کاهش تولید روغن و تورم یا درمان عفونت باکتریایی عمل می کنند. با اکثر داروهای تجویزی آکنه، ممکن است به مدت چهار تا هشت هفته نتیجه نگیرید. ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا آکنه شما به طور کامل از بین برود.

رژیم درمانی که پزشک شما توصیه می کند به سن شما، نوع و شدت آکنه شما و آنچه که مایلید به آن متعهد شوید بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد دو بار در روز به مدت چند هفته داروها را بشویید و روی پوست آسیب دیده بمالید. داروهای موضعی و داروهایی که از طریق دهان مصرف می کنید (داروهای خوراکی) اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شوند. گزینه های درمانی برای زنان باردار به دلیل خطر عوارض جانبی محدود است.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای داروها و سایر درمان هایی که در نظر دارید صحبت کنید. و هر سه تا شش ماه یکبار با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا پوست شما بهبود یابد.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به درمان جای جوش یا به عبارتی اکنه بسیار سابقه درخشانی دارد.

درمان جای جوش

 

داروهای موضعی
رایج ترین داروهای تجویزی موضعی برای درمان جای جوش عبارتند از:

رتینوئیدها و داروهای شبه رتینوئید.

داروهایی که حاوی رتینوئیک اسید یا ترتینوئین هستند اغلب برای آکنه متوسط مفید هستند. اینها به صورت کرم، ژل و لوسیون عرضه می شوند. به عنوان مثال می توان به ترتینوئین (Avita، Retin-A، دیگران)، آداپالن (Differin) و تازاروتن (Tazorac، Avage، و غیره) اشاره کرد.

این دارو را در شب استفاده می‌کنید، از سه بار در هفته شروع کنید، سپس هر روز که پوستتان به آن عادت کرده است. از مسدود شدن فولیکول های مو جلوگیری می کند. ترتینوئین را همزمان با بنزوئیل پراکسید استفاده نکنید.

رتینوئیدهای موضعی حساسیت پوست شما به خورشید را افزایش می دهند. آنها همچنین می توانند باعث خشکی پوست و قرمزی، به خصوص در افرادی با پوست رنگی شوند. آداپالن ممکن است به بهترین شکل تحمل شود.

آنتی بیوتیک ها.

اینها با از بین بردن باکتری های اضافی پوست و کاهش قرمزی و التهاب عمل می کنند. برای چند ماه اول درمان، ممکن است از رتینوئید و آنتی بیوتیک استفاده کنید، با آنتی بیوتیک در صبح و رتینوئید در عصر. آنتی بیوتیک ها اغلب با بنزوئیل پراکسید ترکیب می شوند تا احتمال ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش دهند.

به عنوان مثال می توان به کلیندامایسین با بنزوئیل پراکسید (Benzaclin، Duac، دیگران) و اریترومایسین با بنزوئیل پراکسید (Benzamycin) اشاره کرد. آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی توصیه نمی شوند.

اسید آزلائیک و اسید سالیسیلیک.

آزلائیک اسید یک اسید طبیعی است که توسط مخمر تولید می شود. خاصیت ضد باکتریایی دارد. به نظر می رسد کرم یا ژل آزلائیک اسید 20 درصد به اندازه بسیاری از درمان های معمولی آکنه در صورت استفاده دو بار در روز موثر باشد.

اسید آزلائیک تجویزی (Azelex، Finacea) یک گزینه در دوران بارداری و در دوران شیردهی است. همچنین می توان از آن برای مدیریت تغییر رنگی که در برخی از انواع آکنه رخ می دهد استفاده کرد. عوارض جانبی شامل قرمزی پوست و تحریک جزئی پوست است.

اسید سالیسیلیک ممکن است به جلوگیری از مسدود شدن فولیکول های مو کمک کند و به عنوان محصولات شستشو و ترک در دسترس است. مطالعات نشان دهنده اثربخشی آن محدود است. عوارض جانبی شامل تغییر رنگ پوست و تحریک جزئی پوست است.

داپسون.

ژل داپسون (آکزون) 5 درصد دو بار در روز برای آکنه های التهابی به ویژه در زنان مبتلا به آکنه توصیه می شود. عوارض جانبی شامل قرمزی و خشکی است.
شواهدی در حمایت از استفاده از روی، گوگرد، نیکوتین آمید، رزورسینول، سولفاستامید سدیم یا کلرید آلومینیوم در درمان های موضعی آکنه وجود ندارد.

درمان جای جوش

داروهای خوراکی برای درمان جای جوش

آنتی بیوتیک ها.

برای آکنه های متوسط تا شدید، ممکن است به آنتی بیوتیک های خوراکی برای کاهش باکتری ها نیاز داشته باشید. معمولا اولین انتخاب برای درمان آکنه تتراسایکلین (مینوسیکلین، داکسی سایکلین) یا ماکرولید (اریترومایسین، آزیترومایسین) است.

ماکرولید ممکن است برای افرادی که نمی توانند تتراسایکلین مصرف کنند، از جمله زنان باردار و کودکان زیر 8 سال، گزینه ای باشد.

آنتی بیوتیک های خوراکی باید در کوتاه ترین زمان ممکن برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی استفاده شوند. و آنها باید با داروهای دیگر مانند بنزوئیل پراکسید ترکیب شوند تا خطر ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی کاهش یابد.

عوارض جانبی شدید ناشی از استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان آکنه غیر معمول است. این داروها حساسیت پوست شما به خورشید را افزایش می دهند.

داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی.

چهار قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی توسط FDA برای درمان آکنه در زنانی که مایل به استفاده از آنها برای پیشگیری از بارداری نیز هستند تأیید شده است. آنها محصولاتی هستند که پروژسترون و استروژن را ترکیب می کنند (Ortho Tri-Cyclen 21، Yaz، و غیره). ممکن است تا چند ماه نفعی از این درمان مشاهده نکنید، بنابراین استفاده از سایر داروهای آکنه همراه با آن در چند هفته اول ممکن است کمک کند.

عوارض جانبی رایج داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی عبارتند از:

افزایش وزن، حساس شدن سینه ها و حالت تهوع. این داروها همچنین با افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی، سرطان سینه و سرطان دهانه رحم مرتبط هستند.

عوامل ضد آندروژن اگر آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مفید نباشند، ممکن است داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) برای زنان و دختران نوجوان در نظر گرفته شود. این دارو با مسدود کردن اثر هورمون های آندروژن بر غدد تولید کننده چربی عمل می کند. عوارض جانبی احتمالی شامل حساسیت سینه و پریودهای دردناک است.

ایزوترتینوئین ایزوترتینوئین (Amnesteem، Claravis، و غیره) از مشتقات ویتامین A است. ممکن است برای افرادی که آکنه متوسط یا شدید آنها به درمان های دیگر پاسخ نداده است، تجویز شود.

عوارض جانبی بالقوه ایزوترتینوئین خوراکی شامل بیماری التهابی روده، افسردگی و نقایص شدید مادرزادی است. همه افرادی که ایزوترتینوئین دریافت می کنند باید در برنامه مدیریت ریسک مورد تایید FDA شرکت کنند. و آنها باید به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنند تا عوارض جانبی را تحت نظر داشته باشند.

درمان ها

برای برخی افراد، درمان‌های ( درمان جای جوش ) زیر ممکن است به تنهایی یا همراه با داروها مفید باشد.

نور درمانی انواع درمان های مبتنی بر نور با موفقیت آزمایش شده اند. اکثر آنها نیاز به بازدیدهای متعدد از مطب پزشک دارند. مطالعات بیشتری برای تعیین روش ایده آل، منبع نور و دوز مورد نیاز است.

لایه برداری شیمیایی.

این روش از کاربردهای مکرر یک محلول شیمیایی مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا اسید رتینوئیک استفاده می کند. این درمان برای آکنه خفیف است. ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد، اگرچه این تغییر طولانی مدت نیست و معمولاً نیاز به تکرار درمان است.

 


آشنایی با تزریق ژل طبیعی برای اسکار


زهکشی و استخراج.

پزشک شما ممکن است از ابزارهای ویژه ای برای برداشتن ملایم جوش های سرسفید و سرسیاه (کومدو) یا کیست هایی که با داروهای موضعی پاک نشده اند استفاده کند.

این تکنیک به طور موقت ظاهر پوست شما را بهبود می بخشد، اما ممکن است باعث ایجاد اسکار نیز شود.

تزریق استروئید ضایعات ندولار و کیستیک را می توان با تزریق یک داروی استروئیدی به آنها درمان کرد. این درمان منجر به بهبود سریع و کاهش درد شده است. عوارض جانبی ممکن است شامل نازک شدن پوست و تغییر رنگ در ناحیه تحت درمان باشد.

شامل نازک شدن پوست و تغییر رنگ در ناحیه تحت درمان باشد.

 آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان

درمان کودکان

اکثر مطالعات در مورد داروهای آکنه (درمان جای جوش) افراد 12 ساله یا بالاتر را درگیر کرده است. کودکان کوچکتر نیز به طور فزاینده ای به آکنه مبتلا می شوند. FDA تعداد محصولات موضعی تایید شده برای استفاده در کودکان را افزایش داده است.

و دستورالعمل‌های آکادمی پوست آمریکا نشان می‌دهد که بنزوئیل پراکسید، آداپالن و ترتینوئین موضعی در کودکان پیش‌نوجوان مؤثر هستند و خطر عوارض جانبی را افزایش نمی‌دهند.

اگر کودک شما آکنه دارد، با یک متخصص پوست اطفال مشورت کنید. در مورد داروهایی که باید در کودکان اجتناب کنید، دوزهای مناسب، تداخلات دارویی، عوارض جانبی و اینکه چگونه درمان ممکن است بر رشد و تکامل کودک تأثیر بگذارد، سؤال کنید.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.