خال های پوستی چیست؟

درمان خال های پوستی

خال های پوستی چیست؟

درمان خال های پوستی

خال چیست؟

خال یا خال ناحیه ای از رشد روی پوست است. برخی از خال ها در هنگام تولد وجود دارند، در حالی که برخی دیگر در طول زندگی شما ایجاد می شوند. بسیاری از خال هایی که در بزرگسالی ایجاد می شوند به قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تأثیرات آن بر تولید ملانین مربوط می شوند.

در حالی که بیشتر به رنگ قهوه ای در نظر گرفته می شود، خال ها می توانند در رنگ های مختلفی از جمله قرمز، صورتی و گوشتی باشند. برخی نیز ممکن است موهایی داشته باشند که از آنها رشد می کند. اکثر خال ها خوش خیم هستند، اما همچنان مهم است که آنها را برای هر گونه تغییری که می تواند نشان دهنده رشد سرطان باشد، زیر نظر داشته باشید.

سه نوع اصلی خال وجود دارد:

خال های مادرزادی

خال های مادرزادی در بدو تولد وجود دارند که بر اساس گزارش کالج پوستی آمریکا (AOCD) از هر 100 نوزاد، خال های مادرزادی را مبتلا می کند. این خال ها می توانند صاف باشند و رنگشان متفاوت باشد، اما بیشتر خال های مادرزادی سرطانی نمی شوند.

خال های اکتسابی

خال های اکتسابی خال هایی هستند که بعداً در زندگی ایجاد می شوند. اکثر اینها قهوه ای هستند و به دلیل آسیب خورشید ظاهر می شوند. آنها همچنین بدون تغییر قابل توجه با افزایش سن، گرد هستند. این نوع خال ها همچنین می توانند با افزایش سن تیره شوند، اما لزوما به ملانوم تبدیل نمی شوند.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی درمان خال های پوستی نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

خال های غیر معمول

برخلاف خال های مادرزادی و اکتسابی، خال های آتیپیک بیشتر در معرض خطر سرطانی شدن هستند. AOCD تخمین می زند که از هر 10 نفر در ایران ، 1 نفر حداقل یک خال غیر معمول دارد.

برخلاف خال‌های مادرزادی و اکتسابی، خال‌های غیر معمول کمی بزرگ‌تر و دارای حاشیه‌های نامنظم هستند. در حالی که ملانوم ها به عنوان خال های تیره طبقه بندی می شوند، خال های غیر معمول می توانند در سایه های مختلفی ظاهر شوند. درباره ظاهر ملانوم بیشتر بدانید.

درمان خال های پوستی
درمان خال های پوستی

چه چیزی باعث ایجاد خال می شود؟

به زبان ساده، خال ها به دلیل رشد غیرطبیعی سلول های پوست ایجاد می شوند. با این حال، رشد غیر طبیعی همیشه به معنای سرطان نیست. به طور کلی، خال ها بسیار رایج هستند، به طوری که آکادمی پوست آمریکا (AAD) به طور متوسط بین 10 تا 40 خال در هر فرد تخمین زده است.

برخی از افراد مانند خال های مادرزادی با خال متولد می شوند. شما همچنین می توانید در دوران کودکی و اوایل بزرگسالی خال ایجاد کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر عوامل پشت پیری پوست می تواند منجر به ایجاد خال در بزرگسالی شود.

برخی از خال ها می توانند سرطانی شوند، اما اکثر آنها بی ضرر هستند – به همین دلیل مهم است که همیشه نظر متخصص پوست در مورد خال های مورد نظر را دریافت کنید.

درمان های رفع خال های پوستی

ممکن است به چند دلیل تصمیم به برداشتن خال بگیرید. برخی از خال ها به دلیل اندازه و محل قرارگیری آنها می توانند آزاردهنده باشند. برخی دیگر به دلیل نگرانی های ملانوما ممکن است به دستور پزشک برداشته شوند. هرگز نباید به تنهایی خال را در خانه بردارید.

پزشک ممکن است خال پوست را با تراشیدن یا برش جراحی از بین ببرد. یک متخصص پوست ممکن است خال‌های کوچک‌تر را بتراشد اما برای خال‌های بزرگ‌تر یا سرطانی تراشیدن را توصیه می‌کند. بسته به اندازه ناحیه برداشته، ممکن است نیاز به بخیه داشته باشید. همچنین برداشتن کامل خال ممکن است دو نوبت طول بکشد.

این یک افسانه است که برداشتن تمام خال های شما از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می کند.

خال های غیر معمول

از نظر فنی، همه انواع غیر معمول خال ها پیش سرطانی هستند، اما بیشتر این خال ها در واقع به سرطان تبدیل نمی شوند. ملانوما، خطرناک ترین نوع سرطان پوست، معمولاً از پوست طبیعی و نه از خال قبلی ایجاد می شود.

برداشتن خال و جای زخم

درمان برداشتن خال مقداری جای زخم بر جای خواهد گذاشت. اسکارها ممکن است با لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی و روش های دیگر برای کاهش رنگدانه پس از بهبودی درمان شوند. توصیه های متخصص پوست خود را دنبال کنید، اما بدانید که احتمالاً بقایای جای زخم را خواهید دید. در مورد نحوه ظاهر خال های معمولی در مقایسه با خال های غیر معمول بیشتر بخوانید.

چه زمانی باید خال توسط پزشک بررسی شود

متخصصان پوست معاینه سالانه پوست را توصیه می کنند. در این زمان، آنها هر خال موجود را برای تغییرات، و همچنین هر گونه رشد سرطانی بالقوه بررسی خواهند کرد. اگر در بین معاینات سالانه تغییرات نگران کننده ای در پوست خود مشاهده کردید، باید یک قرار ملاقات بگذارید.

درمان خال های پوستی
درمان خال های پوستی

برخی از تغییراتی که معاینه پزشک را تضمین می کند عبارتند از:

هر خال جدید و به سرعت در حال رشد.

خال که به طور ناگهانی در شکل یا اندازه تغییر می کند.
خال هایی که به شدت خارش دارند.
هر خال که به خودی خود بدون آسیب خونریزی کند یا آلوده به نظر برسد.
به گفته AAD، اگر بیش از 50 خال اکتسابی داشته باشید، ممکن است در معرض خطر لکه های سرطانی پوست باشید.

دنبال چه چیزی میگردی؟

وقتی نوبت به بررسی علائم سرطان پوست می‌رسد، AAD به ما یادآوری می‌کند که ABCDEهای ملانوما را به خاطر بسپاریم:

عدم تقارن.
مرز: نامنظم و گاهی اوقات با تعریف ضعیف.
رنگ: می تواند در همان خال متفاوت باشد.
قطر: معمولاً 6 میلی متر یا بزرگتر.
در حال تکامل.
در جایی که یک خال قبلا وجود داشت به دنبال چه چیزی باشید.

همچنین باید به دنبال علائم بازگشت خال پس از برداشتن باشید. اگرچه لزوماً سرطانی نیست، اما اگر خال اولیه دارای سلول های سرطانی باشد، خطر ابتلا به ملانوما می تواند بیشتر باشد. خودآزمایی ماهانه به شما کمک می کند تا متوجه تغییراتی شوید که ممکن است مستلزم ملاقات با متخصص پوست باشد.

پیشنهاد مطالعه: مراقبت های بعد از QS

نکات خوب برای داشتن پوستی خوب

مراقبت از پوست برای سلامت کلی شما مهم است و باید به خاطر داشت که خال ها نیز بخشی از پوست شما هستند. جدا از پاکسازی و مرطوب‌کننده‌های منظم، می‌خواهید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. اطراف خال های پوست خود را نادیده نگیرید – آنها مانند بقیه پوست شما به محافظت حداقل SPF 30 نیاز دارند.

مراقبت از پوست در جایی که قبلا خال وجود داشت

اگر خال‌هایی را برداشته‌اید، دادن TLC اضافی به پوست باقی‌مانده نیز مهم است. کرم ضد آفتاب می تواند از تیره شدن جای زخم ها جلوگیری کرده و آنها را بیشتر نمایان کند.

همچنین برای تمیز و مرطوب نگه داشتن جای زخم مفید است. اگر ناحیه هنوز در حال بهبود است، آن را محافظت کنید و از ژل نفتی استفاده کنید. هنگامی که پوست شما بهبود یافت، ماساژ جای زخم نیز می تواند به صاف و صاف کردن سطح کمک کند.

نتیجه گیری

خال‌ها یا خال‌ها بخشی از پوست هستند. خال ها بسیار پیچیده تر از برآمدگی های سرطانی یا خوش خیم روی بدن شما هستند. احتمال ایجاد آنها در دوران کودکی و بزرگسالی بیشتر است، اما شما می توانید با خال نیز متولد شوید.

بیشتر خال‌ها سرطانی نمی‌شوند – اما زمانی که سرطانی می‌شوند، اگر زود تشخیص داده نشوند، می‌توانند زندگی را تهدید کنند. شناخت پوست خود و انجام خودآزمایی مهم است.

همچنین مهم است که به طور منظم برای معاینات به متخصص پوست خود مراجعه کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر ناگهانی در پوست خود به او اطلاع دهید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی باران ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت کنید و همچنین از قیمت ها مطلع شوید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.