گزینه های درمان ریزش مو چیست؟

 درمان ریزش مو

گزینه های درمان ریزش مو چیست؟

 درمان ریزش مو

هیچ درمان قطعی برای عقب نشینی خط مو وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می توانند آن را کاهش دهند و به رشد مجدد مو کمک کنند.

فیناستراید یا دوتاستراید

در مردان، تستوسترون می تواند به DHT تبدیل شود که می تواند باعث ریزش مو از سر مردان شود.

داروی تجویزی فیناستراید (پروپسیا) منحصراً برای ریزش موی مردانه تولید می‌شود و سرعت تبدیل تستوسترون به DHT را کاهش می‌دهد، بنابراین DHT را در بدن کاهش می‌دهد.

این ممکن است رشد مو را برای برخی از مردان آسان تر کند یا ریزش مو را به حداقل برساند. داروی دوتاستراید (آوودارت) دارویی است که برای درمان بزرگی پروستات طراحی شده است، اگرچه اغلب برای کمک به رشد و ترمیم مو تجویز می شود.

این اثرات معمولاً به محض اینکه فرد مصرف داروها را متوقف کند از بین می رود.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (Rogaine) یک درمان بدون نسخه برای پوست سر است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای کمک به کاهش سرعت ریزش مو تایید شده است. این اثرات معمولا تا زمانی که فرد از درمان استفاده می کند باقی می ماند، اما زمانی که فرد استفاده از آن را متوقف کند، طاسی عود می کند.

آنترالین

تجویز آنترالین (Dritho-Scalp) نیز ممکن است باعث رشد موهای جدید در برخی افراد شود. این یک داروی موضعی پسوریازیس است، اگرچه اغلب برای کمک به رشد موهای جدید استفاده می شود.

 درمان ریزش مو

 


 علل  و درمان ریزش مو چه چیزهایی هستند؟


کورتیکواستروئیدها

برخی از درمان‌های کورتیکواستروئیدی نیز ممکن است به ریزش مو کمک کنند. این دارو با کاهش التهاب اطراف فولیکول‌های مو عمل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا موهای جدید باز شوند و رشد کنند. کورتیکواستروئیدها ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کنند، بنابراین هرکسی که قصد استفاده از این داروها را دارد باید در مورد استفاده از آنها با پزشک مشورت کند.

کاشت مو و لیزر درمانی

کاشت مو شامل برداشتن موها و قسمت‌هایی از پوست سر از نقاط ضخیم‌تر روی سر و انتقال آن‌ها به سمت جلو برای پر کردن خط رویش مو است. این فرآیند ممکن است پرهزینه باشد، اما بسیاری از مردم احساس می‌کنند که این یک راه‌حل طولانی‌مدت برای کاهش خط مو است.

لیزر درمانی با استفاده از نور قرمز یا لیزر در طول موج 660 نانومتر نیز ممکن است رشد مو را در برخی افراد افزایش دهد و طاسی با الگوی مردانه را کاهش دهد.

 بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان

روغن ضروری

برخی از روغن های ضروری نیز ممکن است عوامل رشد مو امیدوار کننده باشند. در مطالعه‌ای که اخیرا روی موش‌ها به منبع تحقیقات سم‌شناسی ارسال شده است، گروهی از محققان اسانس نعناع فلفلی را در برابر درمان استاندارد موی ماینوکسیدیل آزمایش کردند.

موش هایی که اسانس نعناع فلفلی را به مدت 4 هفته روی آنها مالیده بودند در مقایسه با هر گروه دیگری برجسته ترین علائم رشد مو را نشان دادند.

مطالعه دیگری روی موش‌ها که در منبع تحقیقات سم‌شناسی منتشر شد، نتایج مشابهی را با استفاده از اسانس اسطوخودوس نشان داد. برای تأیید این ادعاها به تحقیقات بیشتری روی انسان ها نیاز است، اما این درمان ها ممکن است برای افرادی که به دنبال راهی طبیعی برای پرپشت کردن موهایشان هستند امیدوارکننده باشد.

روند عقب نشینی چگونه است؟

طاسی با الگوی مردانه معمولاً در مراحل مختلف پیشرفت می کند. اولین علامت یک خط رویش مو است که می تواند در ابتدا ناهموار به نظر برسد، اما پس از آن معمولاً به شکل M مشخص تبدیل می شود. پس از این، موهای بالای سر یا پشت سر معمولاً شروع به ریزش می کنند و یک نقطه طاسی باقی می ماند.

سپس این دو علامت گسترش یافته و به هم می رسند و یک نقطه طاسی بزرگتر ایجاد می کنند. در نهایت چیزی که باقی می ماند معمولا حلقه ای شبیه نعل اسب در اطراف پهلوها و پشت سر است.

 درمان ریزش مو
درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با مزوتراپی چقدر موثر است؟


مدیریت یک خط رویش مو

علاوه بر درمان‌های مستقیم، چند کار دیگر نیز وجود دارد که فرد می‌تواند برای کمک به مدیریت کاهش خط مو انجام دهد.

مدل مو

برخی از مدل های مو ممکن است به پنهان کردن علائم کاهش خط مو کمک کنند.
تغییر حالت موهای فردی با خط موی عقب رفته ممکن است به جلب توجه از آن کمک کند.

یک نمونه شیک آندرکات پشت صاف است که در آن فرد موهای بالای سر خود را کمی رشد می دهد و دو طرف را کوتاه تر می کند.

هنگامی که به اندازه کافی بلند شد، فرد با استفاده از یک برس یا یک محصول، موهای بالای سر را برمی‌گرداند. این مدل می‌تواند موها را پرپشت‌تر نشان دهد و لکه‌های طاسی را بپوشاند.

نمونه‌های کلاسیک دیگری که بر روی مردان دارای خطوط موی عقب‌رفته به خوبی کار می‌کنند عبارتند از: کوتاه کردن وزوز، برش متوسط، یا اصلاح تمیز.

انتخاب های سبک زندگی

از آنجایی که استرس و اضطراب ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد، یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس نیز ممکن است به مدیریت کاهش خط مو کمک کند. ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی کامل و متنوع و صرف زمان برای کاهش عوامل استرس ممکن است به افراد در مدیریت علائم کمک کند.

مراقبت از مو

مراقبت از موهای ظریف می تواند گامی جدایی ناپذیر برای نگه داشتن آن بر روی سر باشد. استفاده از محصولات طبیعی مو یا حداقل اجتناب از مواد شیمیایی خشن می تواند گامی در جهت جوان سازی مو باشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از برس زدن شدید یا کشیدن بیش از حد مو کمک کند.

نتیجه

در حالی که کاهش خط مو می تواند برای یک فرد ناراحت کننده باشد، اما هیچ خطری برای سلامتی ندارد. بیشتر افراد می‌توانند خط موی خود را مدیریت کنند، و برخی درمان‌ها وجود دارد که می‌تواند به پرتر دیده شدن موها یا رشد مجدد آن کمک کند. هر کسی که در نظر دارد این درمان ها را امتحان کند باید آنها را به طور کامل با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارد تا مناسب ترین گزینه را پیدا کند.

ریزش مویتان را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارد تا مناسب ترین گزینه را پیدا کند.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.