درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن – بوتاکس میگرن – درمان میگرن

درمان میگرن با بوتاکس

بوتاکس میگرن و درمان میگرن

بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط باکتری ای بنام کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود.

وقتی باکتری توسط انسان بلعیده شود می تواند در دستگاه گوارش تولید سم بوتولینیوم کند که باعث بیماری بوتولیسم شده و در آن عضلات بدن فلج می شود و نهایتا فرد می میرد، این در حالیست که وقتی نوروتوکسین بوتاکس در عضلات تزریق شود، کاملا ایمن بوده و فقط موجب فلج موقتی و برگشت پذیر عضلات می شودکه می توان از این پدیده برای درمان بیماریهای مغز و اعصاب مانند تیک چشمی یا بلفارو اسپاسم و تیک گردنی یا دیستونی گردن و اخیرا درمان میگرن استفاده کرد.

تاریخچه درمان میگرن با بوتاکس

سالها پیش بیمارانی که برای درمان چین و چروک صورت بوتاکس تزریق می کردند و همزمان میگرن هم داشتند گزارش کردند که سردرد میگرنیشان کاهش یافته است. این امر باعث شد که دانشمندان تحقیقات گسترده تری راجع به اثر بوتاکس بردرمان میگرن انجام دهند و سرانجام در سال 2010 بوتاکس برای درمان میگرن مزمن از FDA تاییدیه گرفت.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر متد روز درمان میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و اروپا می باشد. این روش به دلیل مزایای زیادش طرفداران بسیاری در بین مبتلایان به میگرن دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

تزریق بوتاکس میگرن یکی از بهترین و موفق ترین  درمانهای سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه(Chronic daily headache)موفق بوده است.
میگرن مزمن به میگرنی گفته  می شود که بیش از 15 روز در ماه فرد دچار سردرد بوده و حداقل 8 روز آن سردرد میگرنی بر اساس کرایتریای میگرن داشته باشد و حدود 3 ماه طول کشیده باشد.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

میگرن چیست؟

میگرن در واقع به سردردهای مکرری گفته می‌شود که اغلب یک طرف سر را درگیر کرده و افراد دچار بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ می‌شوند. شدت دردهای میگرنی نبض دار به حدی است که باعث مختل شدن عملکرد فرد در زندگی روزمره می‌شود. این سردردها می‌تواند بر اساس شدت و تعداد دفعات حمله در روز و همچنین استمرار و تکرار آن در بیماران مختلف، متفاوت باشد.

در صورتی که این سردردها دو مورد از علائم زیر را داشته باشند، فرد دچار میگرن بوده که باید برای درمان خود به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نمایید:

سردرد او به صورت یک طرفه باشد.

هنگام سردرد، شدت آن به صورت دردهای ضربان دار باشد.

این سردردها همراه با حالت تهوع و استفراع باشد.

دردها شدید و به صورت مکرر باشد.

هنگام سردرد فرد دچار ترس از نو یا ترس از صدا شود.

درمان میگرن با بوتاکس


انواع سردرهای میگرنی کدام‌اند؟

سردردهای میگرنی دارای انواع مختلفی هستند:

میگرن شایع:

یک نوع سردرد میگرنی است که هیچ گونه علامتی نداشته و معمولاً شایع‌ترین نوع سردرد در بین خانم‌ها و آقایان است.

میگرن کلاسیک:

نوع دیگری از سردردهای میگرنی، میگرن کلاسیک است که قبل از شروع آن، بیمار معمولاً دچار یک پیش درآمد می‌شود که این علامت اغلب به صورت نوعی تجربه بینایی مثل مشاهده جرقه‌های نورانی است.

میگرن مزمن:

میگرن مزمن به میگرنی گفته  می شود که بیش از 15 روز در ماه فرد دچار سردرد بوده و حداقل 8 روز آن سردرد میگرنی بر اساس کرایتریای میگرن داشته باشد و حدود 3 ماه طول کشیده باشد.

سردردهای میگرنی چگونه درمان می‌شوند؟

همان طور که می‌دانید به طور معمول باید برای درمان سردردهای میگرنی به متخصص داخلی مغز و اعصاب یا همان نورولوژیست مراجعه نمود.

پزشک پس از ویزیت بیمار و تشخیص نوع میگرن، اقدام به درمان‌های میگرنی می‌کند، که این درمان‌ها به دو صورت زیر هستند:

درمان دارویی بیمار:

که در این حالت پزشک متخصص داروهایی را برای جلوگیری از ایجاد سردردهای میگرنی و همچنین برطرف نمودن درد در مرحله حاد بیماری، برای بیمار تجویز می‌کند.

درمان غیر دارویی بیمار:

که در این روش پزشک متخصص از بیمار می‌خواهد مواردی مانند عدم استفاده از غذاهای محرک، تنظیم برنامه خواب، انجام ورزش‌های سبک و منظم به صورت روزانه، کم کردن وزن، ترک سیگار، درمان مشکلات غدد درون ریز مثل مشکلات تیروئید و … را انجام دهد.

اما گاهی اوقات ممکن است با درمان‌های دارویی و غیردارویی، میگرن فرد بیمار درمان نشود یا اینکه افراد به دلیل عوارض دارویی تمایل نداشته باشند، برای از برطرف کردن سردردهای میگرنی خود از درمان دارویی استفاده نمایید؛ لذا در این حالت پزشک متخصص به بیمار درمان میگرن با استفاده از تزریق بوتاکس را پیشنهاد می‌دهد؛ چراکه تزریق بوتاکس به طور قابل توجهی در کاهش تعداد دفعات یا شدت دردهای میگرنی مؤثر بوده و حتی در درمان سردردهای تنشی در ناحیه پیشانی و پشت سرهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسانی برای درمان میگرن با بوتاکس میگرن کاندید مناسبی هستند؟

بیماران مبتلا به میگرن مزمن ( طبق تعریف )  که به درمانهای دارویی معمول جواب نداده اند کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس میگرن می باشند. همچنین تزریق بوتاکس میگرن در سردردهای پس سری، سردردهای همراه با درد گردن و سردردهای تنشی هم موثر است.

تزریق بوتاکس میگرن برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق بوتاکس برای بیماران میگرنی که تعداد حمله های سردردشان کمتر از 15 روز در ماه بوده و یا انواع دیگر سردرد بجز میگرن دارند توصیه نمی شود. همچنین در موارد حساسیت به آمپول بوتاکس و ابتلا به بیماریهای زمینه ای مثل میاستننی گراویس که بوتاکس باعث تشدید بیماری می شود تزریق بوتاکس نباید صورت گیرد.
همچینین  بیماران با سردردهای ناشی از فشار خون بالا، سردرهای دوران پریود و سردرد سینوزیت کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.

تزریق بوتاکس تا چه اندازه برای درمان میگرن مفید است؟

در مطالعه ای که روی بیمارانی با سردرد مزمن انجام شد 80 درصد بیماران تزریق بوتاکس، کاهش شدت سردرد یا تعداد حملات سردرد و یا هر دو مورد را گزارش کرده اند.حدود 60% بیماران میگرنی درمان سردرد با بوتاکس را عالی گزارش کرده اند، بطوریکه حملات سردرد میگرن کاملا از بین رفته است، در حدود 19,5% بیماران کمی بهتر شده است و 20 درصد تغییری در شدت و تعداد حملات سردرد گزارش نکرده اند.

تزریق بوتاکس بهترین درمان سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه(Chronic daily headache) موفق بوده است.

نکته مهم اینجاست که برای حصول نتیجه بهتر در درمان سردرد بعد از تزریق بوتاکس، متخصص مغز و اعصاب باید بر اساس معیارهایی بیمارانی را که از تزریق بوتاکس سود میبرند و این درمان برایشان مفید است را به طور صحیح انتخاب کند.

درمان میگرن با بوتاکس
درمان میگرن با بوتاکس

تزریق بوتاکس چگونه به درمان میگرن کمک می کند؟

همانطور که گفتیم تزریق بوتاکس با مکانیسم فلج کردن عضلات باعث شل شدن آنها و جلوگیری از انقباض آنها شده و در نتیجه کاهش درد در بیماران با سردرد مزمن را موجب میشود. ولی در مطالعات انجام شده مشخص شده که عمل پیشگیری از سردرد بوتاکس با مکانیسم دیگری انجام میشود و آن جلوگیری از آزاد شدن سیگنالهای درد در پایانه های عصبی سر و گردن است، بنابراین استفاده از بوتاکس در کاهش سردرد، بیشتر از آنکه به شل شدن عضلات مربوط باشد ناشی از کاهش انتقال سیگنالهای درد به نخاع میباشد.

نواحی تحت درمان بوتاکس میگرن کجا هستند :

ناحیه مناسب برای تزریق بوتاکس میگرن، بستگی به نشانه و نقاط سردردهای بیمار دارد. پزشک متخصص سردرد  با معاینه‌ دقیق ، بهترین نقطه ها را برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کند تا شما در کوتاه‌ترین زمان درمان شوید .

تعداد از این نواحی به شرح زیر میباشد .

  • پیشانی
  • هر دو گیجگاه
  • پشت سر
  • کنار و پشت گردن
  • قسمت‌های بالای شانه

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به اثبات رسیده است؟

همانطور که اشاره کردیم تزریق بوتاکس میگرن برای درمان میگرن از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تاییدیه دارد علاوه بر این از سازمان تنظیم داروی انگلستان (UK drug regulator agency) دارای تاییدیه است.

بوتاکس میگرن چقدر ماندگاری دارد؟

مدت زمان ماندگاری بوتاکس میگرن بین 4 تا 6 ماه میباشد ؛ اما این مدت بستگی به شخص و ناحیه‌ای که تزریق انجام میشود دارد. برای آنکه نتیجه بهتری را دریافت کنید، طبق نظر پزشک پنج الی شش جلسه تزریق بوتاکس میگرن پی‌درپی داشته باشید در این صورت هم درد میگرن شما کم میشود و نیز ماندگاری آن افزایش می یابد.
نکته : امکان درمان میگرن به‌صورت صد در صد با بوتاکس وجود ندارد و هدف از انجام  آن ، کنترل و کاهش سردردهای میگرنی میباشد . همچنین فرد می‌تواند در صورت احساس بهبود، تزریق بوتاکس را متوقف کند و در زمان حملات میگرنی ، دوباره به تزریق بوتاکس میگرن بپردازد.

چرا باید برای تزریق بوتاکس درمانی میگرن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

نکته مهم اینجاست که برای حصول نتیجه بهتر در درمان سردرد بعد از تزریق بوتاکس، متخصص مغز و اعصاب باید بر اساس معیارهایی بیمارانی را که از تزریق بوتاکس سود میبرند و این درمان برایشان مفید است را به طور صحیح انتخاب کند.

نکته دیگر تزریق بوتاکس در محلهای مناسب  در 31 نقطه از عضلات سر و گردن شامل 7 نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، 4 نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، 3 نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرال گردن هر طرف و 3 نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف تزریق میشود و بنابراین با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت بوده و حتما باید توسط نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) دوره دیده  که به آناتومی عروق و اعصاب سر و گردن آگاهی کامل دارد و می داند چه مقدار بوتاکس در چه نقاطی تزریق نماید انجام شود.
انجام تزریق بوتاکس به صورت کاملا تخصصی توسط متخصص سردرد جهت جلوگیری از ایجاد عوارض تزریق توصیه می شود.

نورولوژیست، مقدار مشخصی از آمپول بوتولونیوم توکسین رقیق شده را در عضلات ذکر شده تزریق میکند. این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض 10 تا 15 دقیقه انجام میشود و نیاز به آمادگی خاصی ندارد و بعد از تزریق بوتاکس بیمار میتواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس میگرن چیست؟

طول اثر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه بوده و زمان تزریق مجدد بوتاکس در هر فرد متفاوت می باشد و به هیچ وجه وابستگی ایجاد نمی کند.
برای کاهش احتمال ایجاد کبودی بهتر است بعد از تزریق از مصرف قرص سرما خوردگی، چای سبز، ویتامین E  و جینسینگ به مدت 3 روز پرهیز کنید. در صورت مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون حتما با پزشک خود مشورت کنید.

2 تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس میگرن از به جلو خم کردن سر و گردن و بدن مانند مطالعه کتاب با گردن خم، نماز خواندن و همچنین خم کردن سر به عقب مانند دراز کشیدن به صورت افقی یپرهیزید، از روز تزریق بوتاکس به مدت 2 شبانه روز از گرم شدن ناحیه سر و گردن و ماساژدادن نواحی تزریق شده بپرهیزید ( مانند حمام طولانی، سونا و …) شستن صورت با آب سرد، کرم زدن به صورت و آرایش کردن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس اگر به صورت آرام و ملایم و بدون فشار زیاد به پوست انجام شود ممنوعیتی ندارد.

اثر بوتاکس روی عضلات 4 تا  7 روز بعد شروع می شود و بتدریج تا 14 روز بعد کامل می شود، بنابراین تا حدود 2 تا 3 هفته بعد از تزریق برای کاهش سردرد باید صبر کرد.

ولی گفته شده که با تکرارا تزریقها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی موارد بعد از 5 بار تزریق بوتاکس عضلات آتروفی شده و نیاز به تزریق بوتاکس میگرن مجدد از بین میرود.

تایثر بوتاکس در درمان میگرن بعد از 5-4 روز از زمان تزریق بوتاکس شروع میشود و در عرض 2 هفته به پیک اثر خود میرسد.

هزینه تزریق بوتاکس میگرن چقدر است ؟

این سوالی است که برای اکثر بیماران مبتلا به میگرن مزمن ( Chronic Migraine ) که به کلینیک تخصصی سردرد مراجعه می کنند و اندیکاسیون تزریق بوتاکس تخصصی میگرن را دارند پیش می آید.

وقتی متخصص سردرد ، تزریق بوتاکس میگرن را به عنوان بهترین درمان میگرن به شما پیشنهاد می کند مساله بعدی هزینه تزریق برای درمان میگرن است.

از آنجائیکه علائم میگرن در هر بیمار متفاوت است و محل های درد در همه بیماران میگرنی یکسان نیست ، آمپول بوتاکس مصرفی برای هر بیمار متفاوت است. آمپول بوتاکس برای درمان میگرن مزمن طبق پروتکل در نقاط مختلف سر و گردن و شانه ها ، بسته به محل درد بیمار تزریق می شود . بنابراین براساس میزان داروی بوتاکس مصرف شده و تعداد نقاط تزریق، هزینه تزریق بوتاکس میگرن برای هر بیمار متفاوت است.

سوالات متداول در مورد بوتاکس میگرن

هزینه تزریق بوتاکس میگرن چقدر است ؟

علائم میگرن در هر بیمار متفاوت است و محل های درد در یکسان نیست ، آمپول بوتاکس مصرفی برای هر بیمار متفاوت است. بنابراین براساس نوع و میزان داروی بوتاکس مصرف شده و تعداد نقاط تزریق، هزینه تزریق بوتاکس میگرن برای هر بیمار متفاوت است.

چقدر طول میکشد تا بوتاکس میگرن تاثیر خود را بگذارد.

از زمان تزریق بوکس بعد 4 تا 7 روز تاثیر گذار بوده و تا 14 روز اثر آن کامل میشود .

مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن چقدر هست ؟

مدت زمان اثر بوتاکس میگرن بین 3 تا 6 ماه بوده و زمان تزریق مجدد بوتاکس در هر فرد متفاوت می باشد و به هیچ وجه وابستگی ایجاد نمی کند و در صورت تزریق مداول مدت زمان اثر گذاری آن بیشتر خواهد شد

تزریق بوتاکس میگرن چقدر زمان میبرد ؟

این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض 10 تا 15 دقیقه انجام میشود و نیاز به آمادگی خاصی ندارد و بعد از تزریق بوتاکس بیمار میتواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد.

چرا باید برای تزریق بوتاکس میگرن توسط پزشک متخصص سردرد انجام شود ؟

تزریق بوتاکس میگرن در محلهای مناسب در 31 نقطه از عضلات سر و گردن تزریق میشود ، بنابراین با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت است و حتما باید توسط نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) دوره دیده  که به آناتومی عروق و اعصاب سر و گردن آگاهی کامل دارد و می داند چه مقدار بوتاکس در چه نقاطی تزریق نماید انجام شود.

بوتاکس میگرن تا چه اندازه در درمان میگرن مفید است ؟

بوتاکس میگرن برای بیمارانی که سردردشان کمتر از 15 روز در ماه رخ میدهد مناسب میباشد  .

بوتاکس میگرن برای چه کسانی مناسب است ؟

در موارد حساسیت به آمپول بوتاکس و ابتلا به بیماریهای زمینه ای مثل میاستننی گراویس که بوتاکس باعث تشدید بیماری می شود تزریق بوتاکس نباید صورت گیرد.
همچینین بیماران با سردردهای ناشی از فشار خون بالا، سردرهای دوران پریود و سردرد سینوزیت کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در جهان مورد تایید قرار گرفته است ؟

سالهای زیادی است که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تاییدیه قرار گرفته است ، حتی از سازمان تنظیم داروی انگلستان (UK drug regulator agency) نیز ، بوتاکس برای درمان میگرن مورد تایید قرار گرفته است .

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی باران ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت کنید و همچنین از قیمت ها مطلع شوید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.