کک و مک چیست، چرا ظاهر می شود؟

درمان کک و مک

کک و مک چیست، چرا ظاهر می شود؟

درمان کک و مک

کک و مک چیست؟

کک و مک لکه های کوچک قهوه ای روی پوست شما هستند که اغلب در مناطقی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند. در بیشتر موارد، کک و مک بی ضرر هستند. آنها در نتیجه تولید بیش از حد ملانین، که مسئول رنگ پوست و مو (رنگدانه) است، تشکیل می شوند. به طور کلی، کک و مک ناشی از تحریک اشعه ماوراء بنفش (UV) است.

دو دسته از کک و مک ها وجود دارد: افلیدها و لنتیژین های خورشیدی. افلیدها نوع رایجی هستند که اکثر مردم آن را به عنوان کک و مک فکر می کنند. لنتیژین های خورشیدی لکه های تیره پوست هستند که در بزرگسالی ایجاد می شوند. این شامل کک و مک، لکه های پیری و لکه های خورشیدی است. این دو نوع کک و مک ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما از جهات دیگری مانند رشد آنها با هم تفاوت دارند.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی درمان کک و مک نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

چگونه کک و مک می گیرید؟

Ephelides: این کک و مک ها در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آفتاب سوختگی ایجاد می شوند. آنها می توانند روی هر کسی که از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی کند ظاهر شود. آنها روی صورت، پشت دست ها و قسمت بالایی بدن شما ظاهر می شوند. این نوع بیشتر در میان افرادی که رنگ پوست و رنگ موی روشن‌تری دارند رایج است. افراد قفقازی و آسیایی بیشتر مستعد ابتلا به افلید هستند.

لتیژین های خورشیدی: مانند افلیدها، این نوع نیز در قفقازی ها و بزرگسالان بالای 40 سال ظاهر می شود.

درمان کک و مک
درمان کک و مک

چه چیزی شانس شما را برای کک و مک افزایش می دهد؟

اعتبار کک و مک هم به محیط طبیعی و هم به ژنتیک مربوط می شود. خطر سوزش شما می تواند بروز کک و مک را افزایش دهد.

در مطالعه ای بر روی 523 زن میانسال فرانسوی، دو عنصر وجود کک و مک را پیش بینی کردند: آفتاب سوختگی مکرر و ژنی به نام MC1R که دستورالعمل هایی را برای ساخت ملانین ارائه می دهد. اما این ژن روی همه افراد یکسان تأثیر نمی گذارد. دو نوع ملانین وجود دارد: pheomelanin و eumelanin.

افرادی که پوست آنها فئومالانین تولید می کند در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی شوند و تمایل دارند:

 • موهای قرمز یا بلوند
 • پوست روشن
 • کک و مک
 • پوستی که بد برنزه می شود

افرادی که یوملانین بیشتری دارند از آسیب های پوستی توسط UV محافظت می شوند و دارای موارد زیر هستند:

 • موهای قهوه ای یا مشکی
 • پوست تیره تر
 • پوستی که به راحتی برنزه می شود
 • عدسی های خورشیدی
برای عدسی‌های خورشیدی، مطالعه فرانسوی همچنین نشان داد که چندین عامل مختلف احتمال را افزایش می‌دهند، از جمله:
 • پوست تیره
 • ظرفیت برنزه شدن
 • سابقه کک و مک
 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • درمان هورمونی، مانند کنترل بارداری خوراکی

تفاوت بین کک و مک و لکه های خورشیدی چیست؟

همه کک و مک ها در دسته افلیدها و لنتیژین های خورشیدی قرار می گیرند، اگرچه کک و مک و لکه های خورشیدی می توانند متفاوت باشند. عدسی های خورشیدی شامل لکه های خورشیدی هستند که گاهی اوقات می توانند پوسته پوسته شوند.

لنتیژین Ephelides Solar

منشاء قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ترکیب ژنتیکی در درجه اول نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید است
ظاهر برای اولین بار در 2 تا 3 سالگی پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قابل مشاهده است و با افزایش سن محو می شود، به خصوص بعد از 40 سالگی، بعید است که محو شود.
نواحی آسیب دیده در صورت، گردن، قفسه سینه و بازوها بیشتر در پوست در معرض آفتاب، صورت، دست ها، ساعد، سینه، پشت و ساق پا ظاهر می شوند.
قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر در تابستان ظاهر می شود، در زمستان محو می شود و با فصل تغییر نمی کند.
اندازه 1 تا 2 میلی متر است، اگرچه می تواند بزرگتر از 2 میلی متر یا بزرگتر باشد.
حاشیه (لبه ضایعه پوستی) نامنظم و به خوبی مشخص معمولاً به خوبی مشخص است.
رنگ قرمز تا قهوه ای روشن.

زرد روشن تا قهوه ای تیره

درمان کک و مک
درمان کک و مک

تفاوت بین کک و مک و خال چیست؟

خال ها با کک و مک یکی نیستند. آنها هنوز ضایعات پوستی هستند، اما اغلب تیره تر هستند و لزوماً با قرار گرفتن در معرض نور خورشید مرتبط نیستند. با این حال، مانند افلیدها، خال ها در بین افراد با پوست روشن شایع تر است.

یک خال از تعداد زیاد سلول‌های رنگدانه‌ساز تشکیل می‌شود که دارای رگ‌های خونی بیشتر از حد متوسط است. معمولاً در هنگام تولد یا بلافاصله پس از آن وجود دارد.

خال ها می توانند ظاهر بسیار متنوعی به خود بگیرند. رنگ می تواند از قهوه ای تا صورتی متغیر باشد و می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد. در یک فرد جوان، یک خال بی ضرر با رشد فرد همگام خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.