آیا برای کک و مک یا خال باید به پزشک مراجعه کنم؟

رفع کک و مک یا خال

آیا برای کک و مک یا خال باید به پزشک مراجعه کنم؟

رفع کک و مک یا خال

کک و مک و خال به خودی خود هیچ تهدیدی ایجاد نمی کند. اما خال ها می توانند نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به ملانوم یا سرطان بدخیم پوست باشند.

برای بررسی کک و مک و خال های خود یک معاینه شخصی انجام دهید:

الف – عدم تقارن: از وسط یک خط بکشید. اگر نیمه ها مطابقت نداشته باشند، نامتقارن است.
ب – حاشیه: مرزهای خال های سرطانی معمولاً ناهموار، بریدگی یا برآمدگی هستند.
ج – رنگ: تنوع رنگ در خال علامت هشدار است.
د – قطر: خال بزرگتر از 1/4 اینچ (نوک مداد) ممکن است سرطانی باشد.
E – در حال تکامل: هرگونه تغییر در اندازه، شکل، رنگ یا ارتفاع را به پزشک خود گزارش دهید.
اگر کک و مک، خال یا لکه های خورشیدی شما یک یا چند مورد از معیارهای فوق را نشان می دهد، با پزشک یا متخصص پوست خود قرار ملاقات بگذارید.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی رفع کک و مک یا خال نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

خال ها می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند

خطر ابتلا به ملانوما با افزایش تعداد خال ها افزایش می یابد. افرادی با 11 تا 25 خال ممکن است 1.6 برابر خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهند. این میزان برای فرد ی با 100 خال یا بیشتر می تواند 100 برابر بیشتر باشد.

رفع کک و مک یا خال
رفع کک و مک یا خال
سایر خطرات ملانوم عبارتند از:

داشتن پوست روشن
موهای قرمز و چشمان آبی
سابقه سرطان پوست غیر ملانوما
سابقه برنزه شدن بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید
در یک تجزیه و تحلیل، خطر ابتلا به ملانوم برای جمعیت سفید پوست تقریباً 32 و 20 برابر بیشتر از افراد با پوست تیره تر بود. اگر در یکی از گروه های در معرض خطر قرار می گیرید یا خال جدیدی ایجاد می کنید، غربالگری سالانه ایده خوبی است.

آیا می توانم از ایجاد کک و مک بیشتر جلوگیری کنم؟

برای افرادی که می خواهند از کک و مک دوری کنند، پیشگیری امری کلیدی است. همچنین می توان از ایجاد کک و مک در عین تسریع ناپدید شدن آنها جلوگیری کرد. آکادمی پوست آمریکا استفاده از کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب با SPF حداقل 30 را برای پوست خود توصیه می کند. 15 دقیقه قبل از رفتن به خارج از منزل برای محافظت کامل صبر کنید. این کار را هر روز حتی در زمستان انجام دهید تا از رنگدانه بیشتر جلوگیری کنید.

یک مطالعه نتایج خوبی را برای روشن کردن کک و مک و رنگدانه های پوست با محصولاتی مانند:

آلفا هیدروکسیل اسیدها (8% تونر AHA)
تری کلرواستیک اسید (TCA)
فنل
لایه بردارهای اسیدی
شما می توانید لایه برداری اسیدی و شیمیایی را به صورت آنلاین خریداری کنید. مطالعه بالا محلول جسنر را به عنوان یک درمان بالقوه برای کک و مک گزارش می کند. اگر از لایه بردار صورت در خانه استفاده می کنید، همیشه پچ تست کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید. اگر پوست شما شروع به سوزاندن کرد، فوراً پوست را بشویید و بیش از زمان توصیه شده باقی نماند. رفع کک و مک یا خال

لیزر درمانی

دکتر گلیزر لیزر درمانی را برای روشن یا از بین بردن کک و مک پیشنهاد می کند. برخی از لیزرهای بازسازی کننده فرکشنال می توانند به زیبایی نه تنها روی صورت، بلکه روی سینه یا بالای شانه ها کار کنند. یکی دیگر از اهداف محبوب برای این لیزرها، کک و مک روی پاهای بالای زانو است، جایی که افراد از قایق سواری و فعالیت های مشابه در معرض نور خورشید قرار می گیرند.

لیزرهای تکه تکه شده با هدف قرار دادن آبی که در داخل لایه های پوست است دوباره ظاهر می شوند. لایه ها را سوراخ می کند تا به آن لایه میانی درم برسد. این باعث می شود سلول های رنگدانه شده اپیدرمی قدیمی خارج شوند و واکنش منجر به بازسازی کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می شود.

رفع لکه های خورشیدی

در مقایسه، لکه های خورشیدی معمولاً با قرار گرفتن در معرض کمتر خورشید محو نمی شوند. در عوض، آنها را می توان با موارد زیر درمان کرد:

هیدروکینون
کرم های رتینوئید
لایه برداری شیمیایی
سرما درمانی
لیزر درمانی
لیزرهای دیگری نیز وجود دارند که رنگدانه های پوست را هدف قرار می دهند. این لیزرها به جای عبور از لایه های پوست، نواحی رنگدانه را هدف قرار داده و از بین می برند. لیزرهای مخصوص رنگدانه روی لکه های خورشیدی به خوبی کار می کنند.

رفع کک و مک یا خال2
رفع کک و مک یا خال2
همه چیز در مورد کک و مک

کک و مک و خال تقریباً همیشه بی ضرر هستند، اما ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست باشند. دانستن خطر و جزئیات روبریک ABCDE برای ارزیابی تغییرات در رنگدانه پوست به شناسایی هر گونه کک و مک یا خال که ممکن است خطرناک باشد کمک می کند. در مورد کک و مک، خال یا لکه های ناشی از آفتاب با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شناسایی نقاطی کمک کنند تا شما از نزدیک نظارت کنید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.