درمان و علل کک و مک چیست؟

رفع کک و مک یا خال

درمان و علل کک و مک چیست؟

رفع کک و مک یا خال

 ضد آفتاب لیزر درمانی کرایوسرجری کرم محو کننده کرم رتینوئید لایه برداری شیمیایی درمان های طبیعی علل بدون درمان به پزشک مراجعه کنید بردن چرا کک و مک ظاهر می شود کک و مک لکه های برنزه یا قهوه ای روشن روی پوست شما هستند. آنها از دسته‌ای از سلول‌های پوستی ساخته شده‌اند که حاوی رنگدانه ملانین هستند.

بر خلاف خال ها که برجسته می شوند، کک و مک ها صاف هستند. کک و مک دردناک یا مضر نیستند. هیچ کس با کک و مک متولد نمی شود، حتی اگر ممکن است ژنتیکی باشد. آنها با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تحریک می شوند. اگر کک و مک دارید و می خواهید از شر آنها خلاص شوید، در اینجا هفت راه برای بررسی وجود دارد. چالش سلامت بهترین پوست خود را از درون دریافت کنید پوست شما بیشتر از چیزی که روی آن می گذارید تحت تاثیر قرار می گیرد.

عادات سالم برای بهبود پوست خود را از درون به شما نشان می دهد. ایمیل خود را وارد کنید حریم خصوصی شما برای ما مهم است. هرگونه اطلاعاتی که از طریق این وب سایت در اختیار ما قرار می دهید ممکن است توسط ما در سرورهای واقع در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرار گیرد. اگر با چنین قرارگیری موافق نیستید، اطلاعات را ارائه ندهید.

1. ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب از شر کک و مک های موجود خلاص نمی شود، اما از ایجاد کک و مک های جدید جلوگیری می کند. شما باید در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی زمانی که هوا ابری است.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی رفع کک و مک یا خال نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

کرم ضد آفتاب باید SPF 30 یا بالاتر داشته باشد. کرم ضد آفتاب را حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست برهنه بمالید. کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار و بلافاصله پس از شنا یا تعریق زیاد دوباره استفاده کنید.

رفع کک و مک یا خال
رفع کک و مک یا خال

2. لیزر درمانی

لیزر درمانی از پالس های نور متمرکز و شدید برای هدف قرار دادن مناطق آسیب دیده پوست استفاده می کند. انواع مختلفی از لیزر وجود دارد. بر اساس مطالعه ای در سال 2015، لیزر 1064 Q-Switched Nd YAG برای درمان کک و مک موثر است. نتایج مطالعه نشان داد که درمان با این لیزر بیش از 50 درصد از کک و مک را در 62 درصد از شرکت کنندگان روشن کرد.

لیزر درمانی به طور کلی بی خطر است. خطر ایجاد جای زخم کم است. با این حال، عوارض جانبی دیگری ممکن است رخ دهد، از جمله:

 • خارش
 • ورم
 • سرخی
 • پوسته پوسته شدن
 • لایه برداری
 • عفونت
 • تغییر رنگ پوست

اگر سابقه تبخال دهانی دارید، ممکن است قبل از انجام لیزر درمانی نیاز به مصرف داروهای ضد ویروسی داشته باشید. این به این دلیل است که لیزر می تواند شعله ور شدن تبخال در اطراف دهان شما را تحریک کند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروها یا کرم های دیگری را قبل از عمل تجویز کند. آنها همچنین ممکن است توصیه کنند قبل از عمل از مصرف برخی داروها یا محصولات خودداری کنید. به پزشک خود در مورد هر دارو یا کرمی که استفاده می کنید اطلاع دهید.

بهبودی پس از لیزر درمانی ممکن است تا دو هفته طول بکشد. برای دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً به جلسات متعدد نیاز است.

3. کرایوسرجری

کرایوسرجری از سرمای شدید به شکل نیتروژن مایع برای منجمد کردن و از بین بردن سلول های غیر طبیعی پوست استفاده می کند. کرایوسرجری به طور کلی بی خطر است و نیازی به بیهوشی و زمان کمی برای بهبودی ندارد. برخی از عوارض جانبی احتمالی عبارتند از افت رنگدانه، خونریزی و تاول. کرایوسرجری به ندرت باعث ایجاد اسکار می شود.

4. کرم محو کننده موضعی

کرم محو کننده که به آن کرم سفید کننده نیز می گویند، هم بدون نسخه و هم با نسخه در دسترس است. بسیاری از کرم های محو کننده حاوی هیدروکینون هستند، ماده ای که تصور می شود تولید ملانین را سرکوب می کند و نواحی تیره پوست را روشن می کند.

کرم هیدروکینون موضعی ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • التهاب
 • خشکی
 • سوزش
 • تاول زدن
 • تغییر رنگ پوست

در سال 1982، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) محصولات سفید کننده ای را که حاوی حداکثر 2 درصد هیدروکینون بودند، به طور کلی ایمن و موثر در نظر گرفت. در سال 2006، شواهد جدید منبع معتبر نشان داد که هیدروکینون ممکن است باعث سرطان در موش ها شود و منجر به تیره شدن و تغییر شکل پوست شود. این امر باعث شد FDA هیدروکینون را برای مطالعه بیشتر تحت برنامه ملی سم شناسی (NTP) نامزد کند. رفع کک و مک یا خال

رفع کک و مک یا خال
رفع کک و مک یا خال

5. کرم رتینوئید موضعی

کرم رتینوئید یک ترکیب ویتامین A است. برای بهبود پوست آسیب دیده در برابر نور خورشید و روشن کردن کک و مک استفاده می شود. بر اساس یک منبع معتبر در سال 2014، رتینوئیدها ممکن است با جذب اشعه ماوراء بنفش B، محافظت از نور را ارائه دهند. این ممکن است به جلوگیری از ایجاد کک و مک های جدید کمک کند.

کرم های رتینوئید با یا بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی رایج عبارتند از:

سرخی
خشکی
تحریک پوست
لایه برداری
حساسیت


یشنهاد مطالعه: خال های پوستی چیست؟


6. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای لایه برداری و لایه برداری نواحی آسیب دیده پوست استفاده می کند. برای از بین بردن کک و مک، لایه برداری متوسط پوست حاوی اسید گلیکولیک یا اسید تری کلرواستیک به لایه های میانی پوست نفوذ می کند. پس از برداشتن پوست آسیب دیده، پوست جدید تولید می شود. رفع کک و مک یا خال

لایه برداری شیمیایی ممکن است به طور موقت باعث موارد زیر شود:

نیش زدن
لایه برداری
سرخی
تحریک
پوسته شدن
ورم

طبق گفته انجمن جراحی پوست آمریکا، لایه برداری متوسط پوست تا دو هفته طول می کشد تا بهبود یابد. شما باید روزانه پوست خود را خیس کنید و از پماد موضعی استفاده کنید. همچنین باید تا دو هفته از یک داروی ضد ویروسی نسخه ای استفاده کنید و تا زمانی که پوستتان بهبود نیابد از آفتاب دوری کنید.

7. درمان های طبیعی

چندین درمان طبیعی وجود دارد که افراد برای از بین بردن کک و مک به آنها سوگند یاد می کنند. هیچ کدام از نظر علمی ثابت نشده اند. با این حال، بعید است که بیشتر آنها در صورت استفاده در حد اعتدال باعث آسیب شوند.

این درمان های طبیعی عبارتند از:

آب لیمو: آب لیمو را مستقیماً با پنبه روی پوست خود بمالید و سپس آن را بشویید. تصور می شود آب لیمو پوست را روشن می کند.

عسل: عسل را با نمک یا شکر ترکیب کنید تا یک اسکراب درست کنید. عسل ممکن است به روشن شدن رنگدانه ها کمک کند.

دوغ: دوغ را مستقیماً روی پوست خود بمالید. قبل از اینکه آن را با آب گرم بشویید، باید 10 دقیقه آن را روی پوست بگذارید. همچنین می توانید با ترکیب دوغ با بلغور جو دوسر ماسک ایجاد کنید. دوغ دارای اسید لاکتیک است که به طور بالقوه می تواند به روشن شدن کک و مک کمک کند.

خامه ترش: خامه ترش را مستقیماً روی پوست خود بمالید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید. خامه ترش نیز مانند دوغ حاوی اسید لاکتیک است.

ماست: ماست را مستقیماً روی پوست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. ماست همچنین حاوی اسید لاکتیک است.

پیاز: پیاز را روی پوست خود بمالید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید. پیاز می تواند به عنوان لایه بردار عمل کند و ممکن است به روشن شدن لکه ها کمک کند.

اگر هر گونه تحریکی را تجربه کردید، استفاده از دارو را متوقف کنید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.