لیزر کم توان

لیزر کم توان

لیزر کم توان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیزر کم توان

امروزه لیزردرمانی به عنوان برترین شیوه درمانی و کم تهاجمی ترین روش ممکن در دنیا شناخته شده است که توسط آن می توان به اهداف درمانی و زیبایی گسترده ای دست یافت.

در لیزر کم توان همانطور که از نامش پیدا است از شدت تابش نور کم استفاده می شود و درصد آسیب رسانی ندارد بلکه روشی ایمن و بی خطر است که دارای کارایی های متعددی می باشد. لیزر کم توان علاوه بر اینکه تأثیرات بسیار خوبی در

ترمیم و بازسازی و در شاخه های زیبایی پزشکی دارد برای درمان زخم ها در بیماری های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

از آنجا که پرتوی لیزر بسیار کوچک و دقیق است، به ارائه دهندگان خدمات لیزر اجازه می دهد تا بدون آسیب، بافت را درمان کنند.

یک مزیت بزرگ لیزر درمانی، درمان بدون درد است. از دیگر مزایای لیزر درمانی این است که پرتوی نور لیزر، خطری برای سلامتی بیمار و تیم پزشکی ایجاد نمی کند. به علاوه با استفاده از لیزر درمانی در فیزیوتراپی به جای عمل جراحی، خطرات شامل درد، خونریزی و ایجاد زخم به حداقل ممکن می رساند.

برش، سوزاندن و یا از بین بردن بافت زائد از کاربردهای لیزر تراپی در علم پزشکی و فیزیوتراپی است. لیزرهای کم‌توان از نظر نحوه تولید و ساختار همانند لیزرهای پرتوان هستند با این تفاوت که توان آنها پایین و اغلب در محدوده میلی ولت است، این لیزرها به نامهای LLLT, LPLT, LILT و نیز Soft Laser معروفند.

انواع لیزرهای کم توان با توجه به طول موج دسته بندی میشوند. نوع اول لیزر هلیم-نئون است. این لیزر قدیمیترین نوع بوده و طول موجی در حدود 633 نانومتر داشته و نور مرئی ساطع میکند.

نوع بعدی، لیزر ایندیوم-گالیم-آلومینیم-فسفاید است که آنها لیزرهای نیمه هادی بوده و طول موجی در دود 630-685 نانومتر دارند و اغلب استفاده ی آن در نشانگرهای لیزری مورد استفاده در کنفرانس ها است. بعدی، لیزر گالیوم-آلومینیوم-آرسناید است که طول موج 880 نانومتر دارد و در طیف مادون قرمز است.

لیزر گالیوم-آرسناید نیز دارای طول موج 904 نانومتر است که آن ‌هم در محدوده ی مادون قرمز است. نوعی دیگر نیز وجود دارد که به نام لیزر کریپتون نامیده میشود و در درمان هرپس کاربرد دارد که به علت گرانی زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد.

همشهریان گرامی! جهت بررسی علل و استفاده از بهترین روشهای درمانی مشکلات پوست و موی خود، همچنین روشهای جوانسازی پوست، لیزر درمانی و … می‌توانید به متخصص پوست در اصفهان مراجعه نمایید تا پس از بررسی‌های لازم، مناسب ترین روش را برای شما تجویز کرده و اعمال نماید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

لیزر کم توان
لیزر کم توان

لیزر کم توان چیست؟

لیزر کم‌توان برای درمان مجموعه‌ای از مشکلات برای سال‌های طولانی مورد استفاده قرار گرفته و کل قدرت خروجی آن بین ۲۵ تا ۵۰۰ مگاوات است. این نوع لیزرها معمولاً به عنوان لیزر کم‌توان شناخته می‌شوند. به دلیل سطح پایین قدرت خروجی، لیزر کم‌توان فقط می‌تواند به نیم سانتی‌متر از بدن نفوذ کرده و طول مدت درمان با این روش در حدود ۱ تا ۲ ساعت است.

به این ترتیب معمولاً از این روش در شرایطی استفاده می‌شود که نیاز به درمان پوست و لایه زیر آن همچون رباط‌ها و اعصاب سطحی در ناحیه دست‌ها، پاها، آرنج‌ها و زانوها وجود داشته باشد. در حقیقت لیزر کم‌توان تأثیری بر درمان شرایط مفصل، عضله، عصب، استخوان یا وضعیت دیسک‌های نخاعی ندارد؛ زیرا این ساختارها در لایه‌های عمیق‌تر بدن قرار دارند، بنابراین لیزر کم‌توان اغلب به عنوان روش استاندارد لیزر درمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

عملکرد لیزر کم توان

به دنبال تابش فوتون های لیزر به سلول ، پاسخ سلولی با فعال شدن فوتواکسپتورهای موجود در زنجیره تنفسی واقع در میتوکندری آغاز می شود و در اثر آن ردوکس سلولی تغییر حالت داده و همراه با تغییرات حالت غشاء سلولی با جا به جایی کلسیم و تغییرات PH و فعال شدن CAMP و دوبلیکاسیون DNA منجر به ساخته شدن پروتئین می شود.

به این ترتیب پاسخ های سلولی از سطح سلولی به سطح بافت و ارگان کشانده می شود و اثراتی مانند ضد التهاب ، ضد ادم و تورم ، بی دردی ، تکثیر سلولی ، نئوواسکولاریزاسیون و تسریع در ترمیم ، شیفت متابولیسم به سمت هوازی و متعادل کردن سیستم ایمنی حاصل می آید.

کاربرد لیزر کم توان

اثرات لیزر کم توان (LLLT) برای فیزیوتراپی قابل توجه است و این ابزار در فیزیوتراپی و لیزر درمانی، بسیار مفید و کمک کننده است. کاربرد لیزر کم توان (LLLT) در فیزیوتراپی شامل تسکین درد، تسریع در ترمیم بافت و کاهش التهاب است.

لیزر کم توان
لیزر کم توان

شرایطی که بیمار با ابتلا به آن تحت درمان لیزر کم توان (LLLT) قرار می گیرد عبارت است از:

آرتروز زانو

آرتریت روماتوئید

مشکلات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

تحلیل رفتن دیسک کمر

فتق دیسک کمر

سیاتیک

-درد عصبی

سندرم گیر افتادگی شانه

بورسیت مفصل ران یا شانه

تاندونیت

ورم کف پا

ورم لنفاوی

درمان ریزش مو

درمان کک و مک

درمان آکنه

درمان چین و چروک صورت

موارد منع استفاده از لیزر کم توان

محققان توصیه میکنند در موارد زیر از لیزر کم توان استفاده نشود:

در بیماران دارای پیس میکرقلبی (Pacemaker)

در طی سه ماه اول بارداری

بیماران دارای سرطان و انواع بدخیم

بیماران دارای تشنج یا صرع

کودکان در حال رشد (درصفحات استخوانی)

روی غده تیروئید

روی چشم بدون عینک محافظ

عوارض جانبی لیزر کم توان

در لیزرهای کم توان در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد. ممکن است پس از گذشت یک روز از لیزر تراپی مقداری سفتی در عضلات را به همراه داشته باشد؛ این موضوع باعث ایجاد درد یا حس بدی در بیمار نخواهد شد.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی باران ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت کنید و همچنین از قیمت ها مطلع شوید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.