چه چیزی باعث ایجاد کک و مک می شود؟

پیشگیری کک و مک

چه چیزی باعث ایجاد کک و مک می شود؟

پیشگیری از کک و مک

پوست شما حاوی سلول هایی به نام ملانوسیت است که رنگدانه ملانین را تولید می کند. ملانین به محافظت از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید ملانوسیت ها را تشویق می کند تا ملانین بیشتری تولید کنند. کک و مک ها تجمع ملانین در لایه بیرونی پوست شما هستند.

اکثر افرادی که دارای تعداد زیادی کک و مک هستند، پوست روشنی دارند، اگرچه هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود. اگرچه افراد با پوست روشن معمولا ملانین کمتری نسبت به افرادی که پوست تیره‌تری دارند تولید می‌کنند، ملانوسیت‌های آنها ملانین بیشتری در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌کنند.

کک و مک ممکن است خود به خود از بین برود؟

نحوه درمان ریزش موی زنانه ماینوکسیدیل نور درمانی کتوکونازول کورتیکواستروئیدها پلاسمای غنی از پلاکت هورمون درمانی کاشت مو شامپوهای ریزش مو یک رژیم غذایی مغذی ماساژ پوست سر علل مقابله خلاصه ما محصولاتی را که فکر می‌کنیم برای خوانندگانمان مفید هستند، اضافه می‌کنیم. اگر از طریق پیوندهای موجود در این صفحه خرید کنید، ممکن است کمیسیون کمی کسب کنیم. روند ما اینجاست ریزش موی زنان می تواند به دلایل مختلفی مانند ژنتیک، تغییر سطح هورمون ها یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری اتفاق بیفتد.

کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر باران⁣⁣⁣⁣ بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان در شهر زیبای اصفهان فعالیت خود را با تمام دستگاه های روز دنیا آغاز و با افتخار سی هزار پرونده ی پزشکی تشکیل و رضایت همشهری های عزیز را فراهم نموده است که در زمینه ی پیشگیری از کک و مک نیز تخصص فراوان داشته و مفتخر است به شما مشتریان عزیز خدمات ارائه دهد.

گزینه های درمانی مختلفی برای ریزش موی زنانه وجود دارد، از جمله داروهای موضعی مانند روگین. گزینه های دیگر عبارتند از نور درمانی، هورمون درمانی، یا در برخی موارد، کاشت مو. داشتن یک رژیم غذایی مغذی و حفظ یک سبک زندگی سالم نیز می تواند به حفظ سلامت مو کمک کند.

  1. ماینوکسیدیل

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تایید کرده است. مردم می توانند ماینوکسیدیل را که تحت نام Rogaine و همچنین سایر مارک های عمومی فروخته می شود، بدون نسخه (OTC) خریداری کنند. ماینوکسیدیل هم برای مردان و هم برای زنان بی‌خطر است و افراد پس از استفاده از آن میزان رضایت بالایی را گزارش می‌کنند.

ماینوکسیدیل رشد موها را تحریک می کند و ممکن است چرخه رشد آنها را افزایش دهد. می تواند باعث ضخیم شدن موها و کاهش ظاهر لکه دار شدن موها یا باز شدن موها شود.

تیمارهای ماینوکسیدیل در دو غلظت موجود هستند: محلول 2% برای بهترین نتیجه نیاز به استفاده دو بار در روز دارد، در حالی که محلول یا فوم 5% منبع مطمئن نیاز به استفاده روزانه دارد.

در حالی که غریزه ممکن است انتخاب راه حل قوی تر باشد، این ضروری نیست. مطالعات ارسال شده به مجله بین المللی درماتولوژی زنان و منبع معتبر مجله آکادمی پوست آمریکا نشان داد که ماینوکسیدیل 2 درصد برای زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی موثر است.

اگر فردی با ماینوکسیدیل موفق شد، باید استفاده از آن را به طور نامحدود ادامه دهد. هنگامی که فردی استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف می کند، موهایی که برای رشد به دارو وابسته بودند احتمالاً ظرف 6 ماه می ریزند.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل منبع قابل اعتماد غیرمعمول و به طور کلی خفیف است. برخی از زنان ممکن است نسبت به مواد تشکیل دهنده محصول مانند الکل یا پروپیلن گلیکول دچار تحریک یا واکنش آلرژیک شوند. تغییر فرمول ها یا امتحان مارک های مختلف ممکن است علائم را کاهش دهد.

برخی از زنان نیز ممکن است در ابتدا با استفاده از ماینوکسیدیل ریزش مو را افزایش دهند. این معمولاً پس از چند ماه اول درمان متوقف می شود زیرا موها قوی تر می شوند.

علاوه بر این، استفاده نادرست ماینوکسیدیل یا استفاده از آن روی پیشانی یا بیش از حد گردن ممکن است باعث رشد مو در این نواحی شود. ماینوکسیدیل را فقط روی پوست سر بمالید تا از این عوارض جانبی جلوگیری کنید. پیشگیری از کک و مک

پیشگیری کک و مک
پیشگیری کک و مک

2. نور درمانی

نور درمانی سطح پایین ممکن است به تنهایی درمان کافی برای ریزش مو نباشد، اما ممکن است اثرات سایر درمان های ریزش مو مانند ماینوکسیدیل را تقویت کند.

یک کارآزمایی ارسال شده در مجله هندی درماتولوژی، ونرولوژی و جذام نشان داد که در مقایسه با گروه‌های کنترل، اضافه کردن درمان با نور کم به درمان معمولی ماینوکسیدیل 5 درصد برای آلوپسی آندروژنتیک به بهبود ریکاوری موها و رضایت کلی شرکت‌کنندگان از درمان کمک کرد. .

محققان برای کمک به تقویت این نتایج باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند.

3. کتوکونازول

داروی کتوکونازول ممکن است در برخی موارد به درمان ریزش مو کمک کند، مانند آلوپسی آندروژنتیک، که در آن التهاب منبع مطمئن فولیکول‌های مو اغلب به ریزش مو کمک می‌کند.

یک بررسی ارسال شده در مجله بین المللی درماتولوژی زنان به منبع معتبر اشاره کرد که کتوکونازول موضعی ممکن است به کاهش التهاب و بهبود استحکام و ظاهر مو کمک کند.

کتوکونازول به صورت شامپو در دسترس است. Nizoral بهترین برند شناخته شده است و برای خرید از طریق پیشخوان و آنلاین در دسترس است. Nizoral حاوی غلظت کم کتوکونازول است، اما غلظت های قوی تر نیاز به تجویز پزشک دارد. پیشگیری از کک و مک

4. کورتیکواستروئیدها

برخی از زنان نیز ممکن است به تزریق کورتیکواستروئید پاسخ دهند. پزشکان از این درمان فقط در صورت لزوم، برای بیماری هایی مانند آلوپسی آره آتا استفاده می کنند. آلوپسی آره آتا منجر به ریزش موهای فرد به صورت تکه‌های تصادفی می‌شود.

طبق گفته بنیاد ملی آلوپسی آرئاتا، تزریق کورتیکواستروئیدها به طور مستقیم به پچ بدون مو ممکن است رشد موهای جدید را تشویق کند. با این حال، این ممکن است از ریزش موهای دیگر جلوگیری کند. کورتیکواستروئیدهای موضعی که به صورت کرم، لوسیون و سایر آماده‌سازی‌ها در دسترس هستند نیز ممکن است ریزش مو را کاهش دهند.

5. پلاسمای غنی از پلاکت

شواهد اولیه نشان می دهد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیز ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. تزریق غنی از پلاسما شامل خون گیری پزشک، جدا کردن پلاسمای غنی از پلاکت از خون و تزریق مجدد آن به پوست سر در نواحی آسیب دیده است. این به تسریع ترمیم بافت کمک می کند.

بررسی اخیری که به منبع معتبر جراحی پلاستیک زیبایی ارسال شده است، اشاره می کند که اکثر مطالعات نشان می دهد که این درمان ریزش مو را کاهش می دهد، تراکم مو را افزایش می دهد و قطر هر مو را افزایش می دهد.

با این حال، از آنجایی که بیشتر مطالعات تا کنون بسیار کوچک بوده اند، این بررسی نیازمند تحقیقات بیشتر با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت برای آلوپسی آندروژنیک است.

6. هورمون درمانی

برای مثال، اگر عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی باعث ریزش مو شود، پزشکان ممکن است نوعی هورمون درمانی را برای اصلاح آن توصیه کنند.

برخی از درمان‌های ممکن شامل قرص‌های ضدبارداری و هورمون درمانی جایگزین برای استروژن یا پروژسترون است.

سایر احتمالات شامل داروهای ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون منبع مطمئن است. آندروژن ها هورمون هایی هستند که می توانند ریزش مو را در برخی از زنان، به ویژه آنهایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، که معمولا آندروژن بیشتری تولید می کنند، تسریع بخشند.

آنتی آندروژن ها می توانند تولید آندروژن ها را متوقف کرده و از ریزش مو جلوگیری کنند. این داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، بنابراین همیشه در مورد آنچه باید انتظار داشته باشید و اینکه آیا آنتی آندروژن ها مناسب هستند یا خیر با پزشک صحبت کنید. پیشگیری از کک و مک

پیشگیری کک و مک
پیشگیری کک و مک

7. کاشت مو

در برخی موارد که فرد به خوبی به درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد، پزشکان ممکن است پیوند مو را توصیه کنند منبع مورد اعتماد. این شامل برداشتن قطعات کوچک از پوست سر و اضافه کردن آنها به مناطق طاسی برای افزایش طبیعی مو در این ناحیه است. درمان کاشت مو می تواند هزینه بیشتری نسبت به سایر درمان ها داشته باشد و برای همه مناسب نیست.

8. از شامپوهای ریزش مو استفاده کنید

برخی از ریزش های جزئی مو ممکن است به دلیل مسدود شدن منافذ روی پوست سر اتفاق بیفتد. استفاده از شامپوهای دارویی که برای پاکسازی منافذ از سلول‌های مرده پوست طراحی شده‌اند، ممکن است به سلامت مو کمک کند. این ممکن است به رفع علائم جزئی ریزش مو کمک کند.

9. رژیم غذایی مغذی داشته باشید

خوردن یک رژیم غذایی سالم ممکن است از رشد طبیعی مو نیز حمایت کند. به طور معمول، یک رژیم غذایی سالم حاوی طیف گسترده ای از غذاها، از جمله بسیاری از سبزیجات و میوه های مختلف است. اینها بسیاری از مواد مغذی و ترکیبات ضروری را فراهم می کنند که به سلامت پوست و مو کمک می کند.

در اینجا درباره رژیم غذایی و سایر داروهای خانگی برای رشد مو بیشتر بدانید.

سطح آهن منبع مطمئن نیز ممکن است در سلامت مو نقش داشته باشد. زنان مبتلا به ریزش مو می توانند برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنند تا بررسی کنند که آیا کمبود آهن دارند یا خیر. پزشک ممکن است مصرف یک رژیم غذایی غنی از آهن یا مصرف مکمل آهن را توصیه کند.

برخی از کک و مک ها برای مدت طولانی در آن هستند. برخی دیگر در تابستان به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر برجسته هستند، اما در طول زمستان یا با اجتناب از نور مستقیم خورشید محو می شوند. کک و مک های ارثی ممکن است با افزایش سن کاهش پیدا کنند. کک و مک های ناشی از آسیب خورشید با افزایش سن بیشتر می شوند.

پیشگیری کک و مک
پیشگیری کک و مک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کک و مک غیر سرطانی هستند، اما ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یک عامل خطر برای کک و مک و ملانوما است. ملانوما در افرادی که پوست روشن یا کک و مک دارند بیشتر از افراد دارای پوست تیره دیده می شود.

اگر متوجه تغییر اندازه، رنگ یا شکل کک و مک شدید، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند تشخیص دهند که آیا این دلیلی برای نگرانی است یا خیر. پیشگیری از کک و مک

خط پایین

کک و مک رایج و خوش خیم است، با این حال بسیاری از افراد به دلایل زیبایی می خواهند از شر آن خلاص شوند. درمان های تهاجمی مانند لیزر درمانی و لایه برداری شیمیایی موثر هستند، اما نیاز به زمان زیادی برای بهبود دارند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند.

اگر می‌خواهید کک و مک‌هایتان را بسته‌بندی کنید، با متخصص پوست خود صحبت کنید تا بهترین روش حذف را برای شما تعیین کند. مهم نیست که چه روشی را انتخاب می کنید، مهم است که بعد از آن مراقبت ایمن از آفتاب را برای کمک به جلوگیری از ایجاد کک و مک جدید انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین کلینیک پوست و موی اصفهان به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

جهت ارتباط با کلینیک تخصصی باران و اطلاع از آدرس و شماره تماس کلیک کنید.